Wexo sa etabluje na trhu ako platforma, ktorá najviac pomohla adopcii Bitcoinu.
Čtěte víceOficiálny štart programu Bitcoin Cashback. Na tomto podujatí nesmiete chýbať.
Čtěte víceČo sú to stablecoiny, ako fungujú a prečo majú významnú pozíciu v kryptomenovom ekosystéme?
Kryptomenovému trhu sa často vyčíta obrovská volatilita, teda kolísajúca hodnota, kvôli ktorej môže byť len veľmi ťažko niektorá z kryptomien platobnou jednotkou. To bol jeden z dôvodov, prečo vznikli takzvané stablecoiny, teda kryptomeny, ktorých hodnota je naviazaná na iné aktíva, komodity a platidlá.
Vďaka tomu, že stablecoiny sú naviazané a kryté inými štátnymi FIAT menami, komoditami, ako je zlato, striebro a ropa, alebo aj aktívami, ako sú nehnuteľnosti, dokážu sa vyhnúť volatilite cien a majú relatívne konštantnú hodnotu.
Stablecoiny využívajú všetky výhody kryptomien. Sú rovnako kryptograficky zabezpečené a jednoducho prenosné medzi dvoma stranami bez potreby sprostredkovateľa. Považujú sa tiež za svätý grál kryptomenového sveta, vďaka ktorému sa môže naplniť vízia decentralizovaných neštátnych peňazí.
Pre investorov a obchodníkov sú stablecoiny bezpečným prístavom v čase krachu a poklesu trhu. Ak teda obchodník očakáva, že napríklad cena bitcoinu padne, nemusí svoje bitcoiny predávať za doláre, stačí, ak ich na burze zamení za stablecoiny naviazané na americký dolár.
Najznámejšie stablecoiny sú naviazané na americký dolár, existuje však aj viacero iných s alternatívnymi podkladovými aktívami. Tie najvýznamnejšie podporuje aj naša aplikácia na kryptomeny Wexo.
USD Tether (USDT) je najlepším príkladom stabilnej kryptomeny. USDT je priamo naviazaný a spojený s cenou amerického dolára, ktorú kopíruje 1 : 1. Ide v súčasnosti o najpoužívanejší stablecoin.
Tether vytvorila dcérska firma spoločnosti IFinex, pričom aktuálne je trhová kapitalizácia USDT spomedzi všetkých stabilných kryptomien suverénne najväčšia. Dlhodobo sa však spochybňuje skutočnosť, či tvorca tohto stablecoinu naozaj kryje svojimi rezervami všetky stablecoiny v obehu tak, ako uvádza. Po vyšetrovaní americkou prokuratúrou, ktoré trvalo takmer rok, nebolo však nijakým spôsobom spochybnené, že by USDT neboli dostatočne kryté. IFinex sa však zaviazala, že bude fungovať transparentnejšie.
Zo stablecoinov naviazaných na americký dolár je ešte potrebné spomenúť TrueUSD (TUSD), ktorý vznikol ako odpoveď na nezrovnalosti v krytí najznámejšieho stablecoinu USDT. Podľa dostupných informácií je TrueUSD 100 % zabezpečený dolármi uloženými na bankových účtoch. TrueUSD prechádza každý mesiac auditom, ktorým emitent transparentne dokazuje, že úschova držiteľov tohto stablecoinu je zabezpečená v plnej výške.
USD Coin (USDC) kopíruje hodnotu amerického dolára 1 : 1 podobne ako Tether. USD Coin však nie je taký kontroverzný a má o čosi lepšiu povesť. Jeho krytie totiž prechádza pravidelne transparentným auditom. Za stablecoinom USDC stojí spoločnosť Centre, ktorú založili firmy Circle, Coinbase a Bitmain.
Binance USD (BUSD) patrí z pohľadu trhovej kapitalizácie stablecoinov na tretie miesto. Hoci nesie značku najväčšej kryptomenovej burzy Binance, vydáva ho spoločnosť Paxos. Táto rešpektovaná firma má napríklad licenciu BitLicence od štátu New York a zároveň úzko spolupracuje s firmou PayPal. Binance USD podporuje aj niekoľko ďalších kryptomenových búrz.
Pri stablecoinoch krytých americkým dolárom ešte chvíľu ostaneme. Podobne ako vyššie spomenuté stabilné kryptomeny, aj DAI kopíruje hodnotu USD, avšak v prípade DAI je zabezpečenie stabilnej hodnoty vyriešené decentralizovaným spôsobom. DAI je decentralizovaným projektom, pričom jeho krytie je zabezpečené smart kontraktmi naviazanými na kryptomenu ethereum. Za stablecoinom stojí DeFi projekt Maker DAO.
Alternatívnym prístupom k zabezpečeniu stabilnej hodnoty to skúšajú dnes viaceré spoločnosti. Stablecoin Globcoin je zaujímavým projektom z pohľadu prístupu. Jeho hodnota je tvorená 15 najväčšími menami na svete a zlatom. SwissRealCoin je spojený so švajčiarskymi nehnuteľnosťami, teda triedou aktív, ktorá sa historicky ukázala ako veľmi stabilná.
PAX Gold je zaujímavým digitálnym aktívom. V prípade PAX Gold jeho token predstavuje jednu trójsku uncu zlata podľa pravidiel London Good Delivery. Každý držiteľ tokenu PAX Gold je akoby vlastníkom fyzického zlata uloženého v úschove firmy Paxos.
Podobne ako PAX Gold, aj v prípade Digix Gold Tokens (DGD) je hodnota tejto kryptomeny krytá naozajstnými tehličkami zlata. Firma Digix Global, ktorá je emitentom DGD, používa mechanizmus Proof-of-Asset, ktorým dokazuje, že zlato je naozaj v jej vlastníctve.
Stablecoiny prinášajú cenovú stabilitu, škálovateľnosť, súkromie a decentralizáciu, teda všetky výhody kryptomien. Vďaka tomu by sa mohli takéto stabilné kryptomeny stať súčasťou a vynikajúcim „médiom“ pre maloobchodníkov aj spotrebiteľov na každodenné použitie. Podpora prijatia týchto stabilných kryptomien pre širšie masy môže narastať najmä vďaka ich cenovej stabilite. Aktuálne slúžia skôr ako ochranný nástroj pred volatilitou a obchodný nástroj pre investorov.
Naša aplikácia na kryptomeny Wexo umožňuje uschovať, posielať alebo prijímať aj stablecoiny. Popri klasických kryptomenách ako je bitcoin, ethereum, cardano a podobne je aktuálne zo stablecoinov k dispozícii Theter, pričom v pláne je zoznam stablecoinov rozširovať. Výhodou našej aplikácie na kryptomeny Wexo je tiež možnosť rýchlo zameniť bitcoin, ethereum či litecoin za jeden zo stablecoinov alebo opačne. V prípade výkyvov na trhu tak môžete jednoducho ochrániť svoje prostriedky.